Scurtă prezentare

Masterul de Antropologie si Dezvoltare Comunitară se adresează absolvenţilor facultăţilor de sociologie, economie, filosofie, filologie, etnologie, jurnalism, psihologie, istorie, urbanism şi arhitectură, litere şi ştiinţe politice. Masterul de antropologie are o puternica orientare spre antropologia aplicată şi spre practică. În primul rînd, în fiecare vară, timp de două săptămâni, studenții participă la sesiuni de practică antropologică. Cu această ocazie, ei se familiarizează cu subtilitățile metodei etnografice, experimentînd pe viu identitatea de antropolog. În al doilea rând, ei se întâlnesc periodic în cadrul Atelierului de Antropologie, ocazie cu care ajung să cunoască antropologi consacrați și, mai general, personalități și modalități suplimentare de reprezentare a lumii contemporane (film artistic și documentar, istoria artei, istorie, literatură etc.). În al treilea rând, cursurile alternează activitățile în clasă cu scurte incursiuni în teren, unde studenții exersează metode de cercetare şi dezvoltă propriile proiecte de cercetare. În al patrulea rând, masterul dezvoltă competenţe în zona proiectelor şi instituţiilor de dezvoltare comunitară, care merg de la filosofia şi analiza critică a dezvoltării pînă la familiarizarea cu scrierea şi derularea proiectelor de cercetare-dezvoltare.

Cursuri

Semestrul I

Semestrul II

Teorii sociologice; Metode si tehnici de cercetare sociologica